Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seřízení karburátoru

 Dobře seřízený karburátor znamená největší výkon motoru a nejnižší spotřebu paliva.Proto by se na něj nemělo zapomínat! Při nastavování postupujte v pořadí jak je to zde napsané. 


1. Hladina v plovákové komoře 
U novějších typů se štěluje přihýbáním plíšku na víčku plovákovky.Přihnutím plíšku dolu znamená nižší,přihnutím nahoru se hladina zvýší.Jaká je však správná výška hladiny?Zavřete plovákovku.Otevřete kohoutek u nádrže,až se benzín v hadičce přestane hýbat,kohoutek zavřete. Otevřete plovákovku.Tenkým šroubovákem ponořte plovák až na dno.Hladina by měla lícovat s vrškem plováku (viz obrázek). 

Obr 1. Plíšek kterým se šteluje hladina. 
Obr 2. Správná výška hladiny. 

2. Bohatost směsi 
Bohatost směsi znamená jaký poměř benzínu a vzduchu se bude vytvářet.Bohatá směs znamená hodně benzínu,chudá málo benzínu. Bohatost se šteluje měněním polohy plíšku na jehle v šoupátku.Na jehle jsou 4 (u nových jehel pouze 3) zářezy a plíšk je v jednom z nich.Pokud je plíšek v horním,zářezu je směs chudá,pokud je v dolním je směs bohatá.Pro běžný provoz má být plíšek v 2. zářezu od shora (jestliže je motor po výbrusu méně jak 1500km má být plíšek na 3. zářezu shora).Obr 3. Šoupátko s jehlou nasazené na lanku. 
Obr 4. Plíšek nasazený na jehle. 
Obr 5. Plíšek a jehla zvlášť. 

3. Vůle lanka 
Když je velká vůle na bowdenu plynu,poznáte to při otáčení plynovou rukojetí.Nejdříve to jde zlehka a nic se neděje a až pak je cítít odpor v otáčení a motor začne reagovat.Tahle vůle se musí minimalizovat,nejde však úplně odstranit protože pak by byl vlastně pořád trošku přidaný plyn a nenastavili byjsme volnoběh.Tahle vůle se odstraňuej napnutím lanka.K napíná slouží šroubek na vršku karburátoru. 


Obr 6. Ten šroub na vrcholu karburátoru,tím se napíná lanko. 

4. Volnoběžné otáčky 
Volnoběh se nastavuje na motoru ohřatém na provozní teplotu!!! 
Nastavuje se šroubkem který je mezi tryskami.Utahováním šroubku se otáčky zvyšují,povolováním snižují.Správný volnoběh se snažte naštelovat co nejnižší,ale ne takový aby motor chcípal nebo skorochcípal. 


Obr 7. Šroubkem mezi tryskami se nastavuje volnoběh. Snažíme se o co nejpřesnější nastavení záleží na tom celkový výkon motoru.

 

Čištění karburátoru

Karburátor vyčistíte jednoduše, prakticky stačí jen rozdělat, propláchnout, hubou profouknout a složit. Důležité je také odstranit příčinu zanesení, to může být buď špína v nádrži a kohoutku nebo taky chybějící vzduchový filtr.

Čím čistit?
Jestli čistíte karbec ktreý ležel buhvíkde a je zevnitř zarostlý usazeninami pomůže ocet. Vymontujte z něj vše co jde.Do starého hrnce či plechovky nalijte ocet,hodtě doň torzo karburátoru a nechte vařit. Po nějaké době to bude úplně šuměttak už to vypněte a karburátor by měl být perfektně vyčistěný a bez usazenin.
Pokud není váš případ to o několik řádků výše,vyčistěte ho mechanicky.K tomu vám pomůže nějaká mělčí plechovka, rozpouštědlo (benzin,ředidlo,nafta,petrolej),kus drátku,chlup z rejžového koštěte a z prachového smetáku,pokud máte tak vysokotlaký kompresor.

Jak postupovat
Dále nějaký návod jak postupovat.Neříkám že se to musí dělat přesně takto.Podotýkám, že šroubek na volnoběh nemusíte vyšroubovat, ten na nic (krom volnoběhu) vliv nemá.

1. Odšroubujte karburátor.

2. Odšroubujte víčko plovákové komory a vyndejte plovák. Často bývá zanesený ventil ve víčku. Do dírky kam se napojuje hadička zkuste strčit nějaký drát a vydrápat špínu. Pak to profoukněte a až si budete jisti, že už tam žádná špína není, postupujte dál.

Obr 1. Víčko plovákové komory po odmontování
Obr 2. Ventilek ve víčku plovákovky.U stršího typu je ve víčku pouze díry.

Jestliže máte starší typ karburátoru, kde není ventil, ale pouze dírka, kterou uzavírá jehla která je napevno v plováku, je čistění jednodušší a hladina v plovákové komoře je pevně stanovena. Na spodu plovákové komory bývají usazeniny, které se nasávají do kanálků, odstraňte je (popřípadě vyšroubujte i jehlu, která vede dírkou v plováku). Jestliže máte karburátor, kde uzavírá přívod paliva jehla, která je napevno v plováku, tak je důležité, aby vespod karburátoru nebyla žádná špína. Když jsou v tomhle karburátoru usazeniny, hrozí, že nebude přitékat dostatek paliva. To je způsobeno tím, že se špína dostane do dírky, kde je doraz jehly plováku, to způsobí, že je plovák pořád příliš vysoko a nespadá dolů.

3. Vyšroubujte trysky a podívejte se proti světlu přes dírky, jestli v nich není nějaké smítko. Trysky obvykle stačí jen profouknout, jestliže to nestačí, tak použijte chlup ze smetáku. ale bacha!! Nic velkého tam nestrkejte a nepoužívejte sílu!

Obr 3. Vlevo hlavní,vpravo volnoběžná tryska

4. Dále vyčistěte zbytek karburátoru. Do plechovky nalijte nějaké to rozpoušťedlo a karbec do něho namočte a vyčistěte štětcem,případně rozpuštědlo karburátorem prolívejte.
Vyčistěte všechny kanálky v karburátoru.Kanálky, do kterých se šroubují trysky,mezi nimi jsou spojovací kanálky které ústí do vzdušníků (dvě dírky zepředu na karburátoru), které jsou v difuzoru a kterými se vede k hlavním tryskám vzduch. Tyhle vzdušníky profoukněte a můžete je zkusit i prošťournout chlupem. Za šoupátkovou komorou, kde je jehla je směrem k motoru malá dírka, která je spojena s volnoběžnou tryskou Tuhle dírku můžete pouze profouknout z kanálku Je moc malá (ale možná by šla prošťourat vlasem).. Často bývají usazeniny v díře, kde dosedá jehla, ty musíte vyšťourat, vypláchnout a popřípadě i vyfouknout.
Obr 4. Plováková komora.Všiměte si dvou kanálků u dna,ty vedou k tryskám.
Obr 5. Ta větší díra uprostřed je díra pro jehlu.Od ní směrem do leva a nahoru je malinký otvor.-čistit jedině vlasem.

5. Nakonec ještě jednou celé torzo karburátoru propláchněte a pokudmožno vyfoukejte stlačeným vzduchem. 
 

   

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< duben / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 65923
Měsíc: 426
Den: 9